Bağcılar kentsel dönüşüm projeleri hız kazandı

Bağcılar bölgesinde dönüşüm büyük bir hızla ilerlemeye devam ederken, kentsel dönüşüm dahilinde bugüne kadar yapılan çalışmaları sırasında toplamda 410 konutun yenileme işlemi bitirirken, 192 rizikolu bina ise yıkıldığı kaydedildi. 

Bağcılar kazasında kentsel dönüşüm çalışmaları dahilinde bugüne kadar toplamda 410 konut yenilendi ve 192 riskli bina ise yıkıldı. 

kentsel dönüşüm projeleri üzerine yenileri ilave ederek her geçen gün artarak devam ederken, İstanbul dönüşüm dahilinde yenileme çalışmaları en yoğun devam eden şehirlerin başında bulunuyor. Bağcılar bölgesinde dönüşüm büyük bir hızla ilerlemeye devam ederken, kentsel dönüşüm dahilinde bugüne kadar yapılan çalışmaları sırasında toplamda 410 konutun yenileme işlemi bitirirken, 192 rizikolu bina ise yıkıldığı kaydedildi. 

Bağcılar bölgesinde kaza sakinlerinin yüzde 85’i, güvenli adımlarla devam eden kentsel Dönüşüm projelerine destek oluyor. Göztepe, Kemalpaşa, Demirkapı, Evren, İnönü, Merkez, Sancaktepe ve Çınar semtlerinin bir bölümünün kentsel Dönüşüm Alanı olarak duyuru edildiği ilçede, takriben 8 bin bina 24 bin de bağımsız birim (bir binadaki daire sayısı) yenilenecek. Şu ana kadar yaklaşık 410 konut proje kapsamında yenilendi.6306 Sayılı Yasa’un geçmesinin hemen peşinden 854 rizikolu yapı belirlendi.  İlçede kentsel dönüşüm uygulamaları yüzde 100 mutabakatla gerçekleşiyor. Bağcılar ilçesi kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında otoparklı ve yeşilin hakim olduğu yeni hayat alanlarına kavuşuyor. Risli alan ilanını takiben hazırlanan tasarı çerçevesinde yeni yapılaşmanın adımları atılıyor. Buna göre öncelikle Bağcılar Belediyesi ekiplerince mevcut vaziyet analizi yapılıyor. Ardından imar planına asal olarak jeolojik-jeoteknik etüt raporu hazırlanıyor. Alan kullanımına ait taktiklerin ve dönüşüm modellerinin belirlenmesinin hemen peşinden da hak sahipliği tespiti ve taşınmaz değerlendirmesi gerçekleştiriliyor. Bir sonraki adımlarda da imar tasarıları ile şehirsel tasarım projeleri hazırlanıyor. Proje alanında hak sahipliliğinin tespiti ve değer takdir raporlarının oluşturulmasının hemen peşinden da “Uzlaşma Paylaşım Modeli” oluşturuluyor. En son evrede ise tüm veriler ve süreç coğrafi bilgi ortamına aktarılıyor. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM SÜREÇİ NASIL İŞLİYOR? 

Bağcılar’daki kentsel Dönüşüm süreci iki evreli olarak devam ediyor. İlk evrede birincisi riskli alanlar, ikinci evrede ise riskli yapılar belirleniyor. Risli alanlarda Kabine kararıyla duyuru edilen alanlarda çalışma başlatılıyor. Belirlenen alanlarla (15 dönümden büyük alanlar) alakalı tasarılama yapılıyor. Bağcılar Belediyesi tarafından Duyuru edilen alanlarda ihtiyaç duyulan olan tahliller yapılıyor. Bu tahlillerde nüfus, yolların aksları ve etraf tertip etmesi gibi planlar hazırlanıyor. Hazırlanan bu planlar, daha sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onayına gönderiliyor. Onayın çıkması halinde planın uygulanması evresi başlıyor. İmara açılan alanda inşaat evresine geçiliyor. 

RİSKLİ YAPI SAHİBİ BİLGİLENDİRİLİYOR 

Riskli yapı sahibi müracaat ettiğinde ilk olarak Bağcılar Belediyesi Şehirsel Tasarım Müdürlüğü’nce bilgilendiriliyor. Riskli yapılar sürecini başlatan ilk adımda yurttaş, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca linaslandırılmış laboratuarlarda yapı ve taban testi yaptırıyor. Bu test neticeleri Bağcılar Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’nce inceleniyor. Bağcılar Belediyesi’nin onaylaması halinde binanın felaketi gerçekleştiriliyor. Şehirsel Dönüşüm Projesi’ne giren binaların sahiplerine vergi ve harç muafiyeti tanınıyor, kira yardımında bulunuluyor ve kredi desteği sağlanıyor. En son evrede bina sahipleri daha sonra müteahhitlik dokümanı olan kişi veyahut firmalarla görüşerek zelzeleye dayanıklı, otoparklı, bahçeli binasını yapmak üzere anlaşıyor. 

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ İYİ ANLATTIK 

“Bağcılar’ın cefasını çekenler bundan sonra sefasını sürecek” diyerek Proje’nin adımını attıklarını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Zira biz şehirsel dönüşümü yerinde dönüşüm olarak gerçekleştiriyoruz” dedi. Takriben 8 bin bina 24 bin de bağımsız birimin (bir binadaki daire sayısı) yenileneceğini ifade eden Çağırıcı, şu ana kadar 410 binanın yenilendiğini dile getirdi. Şehirsel dönüşümden kaza sakinleriyle müteahhitler ve teknik büroların istifade ettiğini kaydeden Çağırıcı, şöyle konuştu: 

“Bağcılar’da şehirsel dönüşümü iyi anlattık. Felaketini yaptığımız binaları yüzde yüz mutabakatla gerçekleştiriyoruz. Kazamızda yeni binalar otoparklı ve asansörlü yapılıyor. Bağcılar’da toplam 43 bin 340 parsel bulunuyor. Bunun takriben 40 bini 500 metrekarenin altında. Fakat komşu parseller birbirleriyle anlaşarak binalarını site şeklinde yaparak hem yeşil alanı hesaplıyorlar, hem de binaları otoparklı ve asansörlü oluyor. Biz Belediye olarak her türlü kolaylığı sağlıyoruz. Bizim önceliğimiz otoparklı ve asansörlü bina yapılmasıdır.” 

19.08.2014 / Kaynak : Türkiye Gazetesi 

v
Copyright © 2014, All Rights Reserved