Dönüşüm ile Marmara depremi sonrası hangi bölgelerin yıldızı parladı?

Kentsel dönüşüm yasası ile eski yapıların yenilenmesi amaçlandı ve konut sektörü canlandı 

1999 depremi sonrasında yapı denetim kanunun değişmesi ile başlayan süreçte, küresel piyasanın da olumlu seyretmesi ile konut talebinin artması ve devlet desteği ile yeni konut alanlarının oluşturulması konut sektörü lokomotif bir sektör haline getirmiştir. 

1999 yılı sonrasında deprem ile müteahhidlere olan güvenin azalması, aslında sektördeki profesyonelliğin eksikliğini gündeme getirmiş ve yeni konut geliştiricileri ile bu payın kapatılması sağlanmıştır. Tüketicinin güven artışının sağlanması ve ekonomik gelişmeler ile satışların ve fiyatların hız kazandığı yıllar olmuştur. 

Bu değişimlerin günümüzdeki yansımalarına bakacak olursak; yeni yönetmeliği depreme karşı dayanıklı konutların fiyatlarının ve talebinin eski konutlara göre artış yaşandığı, site tarzı yaşamın tercih edildiği, Çekmeköy, Kartal, Pendik, Tuzla, BeylikdüzüBahçeşehir gibi yeni, planlı konut alanlarının oluşturulduğu gözlemlenmektedir. 

Depreme karşı riskli alanlardaki konutların deprem sonrasında fiyatlarında %40-%50’ye varan düşüş yaşanmasına rağmen yıllar geçtikçe eski fiyatlarına döndükleri, yeni inşa edilen konutlarda ise çok daha yüksek fiyatlamalar ile alıcı buldukları görülmüştür. Zeminin deprem konusunda riskli olmasından çok binanın depreme karşı sağlam yapılmış olması önem arz etmektedir. 

Bunun sonucu olarak da, markalı konut projelerinin yapılmaya başlanması, Devlet desteği ile konut arzı sağlanarak yeni konuta olan talebin dengelenmesi, güvenilir geliştirme firmalarının sayılarının artması, şehir merkezinde uzak yerleşimlerin alışkanlıkların dışına çıkılarak gelişmesi ve son olarak da 2013 yılında çıkartılmış olan Kentsel dönüşüm yasası ile eski konut arzının yenilenmesi ile başlayan döngü bugüne kadar gelmiştir. 

Bu zincirin en son halkası olarak baktığımız kentsel dönüşüm yasası ile eski yapıların yenilenmesi amaçlanmış ve konut sektörüne yeni bir canlılık getirmiştir. Geçmiş yıllarda eski konutların talepleri sınırlı iken kentsel dönüşüm yasasından sonra bazı semtlerde talep ve fiyatlamalar hızla artarak kendi özel piyasasını oluşturmuştur.  İstanbul sahil şeridine baktığımızda depreme karşı dayanımı az olan semtler buralarda konumlanmışlardır. Kentsel dönüşüm çalışmalarına baktığımızda yoğun olarak Kadıköy Bağdat caddesi aksı, Maltepe-Kartal aksı ile Bakırköy-Yeşilyurt-Yeşilköy aksı ve Zeytinburnu’nda devam edildiği görülmektedir. Deprem sonrasında fiyatları düşen semtlerin kentsel dönüşüm çalışmaları ile konut fiyat artış ortalamalarının çok üzerinde fiyat artışı yaşandığı söylenebilir. İstanbul’da ortalama konut fiyat artışını %10 olarak kabul edersek söz konusu bölgelerdeki yeni konutlarda satış fiyatlarının geçmiş yıllara göre %35-%40 oranında arttığı gözlemlenmektedir. 

Üst ölçekte konut piyasasına bakıldığında üçüncü köprü, Marmaray, 3. Havalimanı ve Kanal İstanbul gibi önemli gelişmeler yatırımlarda etkin olmaktadır. Yatırımcılar açısından bakıldığında, Pendik, Kartal, Tuzla, Ayazağa, EsenyurtBeylikdüzü, Halkalı ve Avcılar-lspartakule bölgelerinin öne çıktığını görülmektedir. Anadolu Yakası’nda Kartal-Maltepe-Tuzla üçgeninde, Avrupa Yakası’nda ise Ayazağa-Maslak-DarüşşafakaEsenyurt-Beylikdüzü, Halkalı, Başakşehir-Kayabaşı ve Ispartakule-Bahçeşehir bölgeleri, önümüzdeki dönemde konut arzının artacağını düşündüğümüz yerlerin başında gelmektedir. Buradaki en büyük etkenin kamu yatırımları ve ulaşım olanaklarının kolaylaştırılması olarak söylenebilir. 

 

15.08.2014 / Kaynak Emlakta son dakika 

v
Copyright © 2014, All Rights Reserved