Haydarpaşa Gar Binası bittiğinde işte böyle olacak!

Geçtiğimiz sene çatısında yaşanan yangın ile gündeme gelen tarihi Haydarpaşa Tren Garı ve Binası için yeni proje ile restorasyon ve onarım çalışmaları başlayacak. Haydarpaşa Gar Binası'nın restorasyon projesi onaylandı çalışmalar başlıyor. 

Geçtiğimiz sene çatısında yaşanan yangın ile gündeme gelen tarihi Haydarpaşa Tren Garı ve Binası için yeni proje.  Haydarpaşa Gar Binası'nın onarım projesi onaylandı. Haydarpaşa Gar Binası restorasyonun ardından yeni haliyle de Yüksek Hızlı Tren Garı olarak hizmete devam edecek. 

Kadıköy Belediyesi tarafından verilecek ruhsatın hemen peşinden Haydarpaşa Gar Binasında restorasyon çalışmaları başlayacak. Restorasyon ve Onarım projesi kapsamında, Haydarpaşa Garı, Tarihi yapısının korunması kaydıyla Yüksek Hızlı Tren Garı olarak hizmet vermeye devam edecek. 

HAYDARPAŞA BİNASININ YENİ HALİ FOTOGALERİ İÇİN TIKLAYIN 

KÜLTÜREL İŞLEVLER İÇİN DE MERKEZ OLACAK 

 

Yeni Şafak'tan Emeti Saruhan'ın haberine göre, atıl vaziyette bulunan çatı katı restore edilerek müze, sergi alanı, kütüphane, toplantı ve konferans salonu gibi kültürel işlevlere ayrılıyor. Yalnızca erişim için değil kültürel işlevler için de bir merkez haline gelecek. 

PROJENİN BİTİRME MÜDDETİ 500 GÜN 

12 milyon 473 bin liraya ihale edilen projenin öngörülen bitirme müddeti 500 gün. Proje ile gar binasının atıl vaziyette bulunan bölümleri işlevlendirilmiş olacak. Konumu bakımından Topkapı Sarayı, Sultanahmet, Kadıköy'e kadar uzanan müthiş bir görselliğe sahip, oldukça büyük bir mekan kullanıma açılacak. 

RESTORASYON ASLINA UYGUN YAPILACAK 

Projede yangından hasar gören çatının restorasyonunda çatı katına sergi alanı, konferans salonu, kafeteryanın yanı sıra müracaat etme, bürolar, arşiv, ve tuvalet yapılması öngörülüyor. Bina içindeki mevcut asansör yenilenecek, uzun kolda yeni bir asansör yapılacak. Mevcut ısıtma sistemi yerine fan-coil sistemi kurulacak. Eksik veya hasarlı bezemeler bitirecek, temizlenecek. Tavan ve duvar sıva ve boyaları yenilenecek. Ahşap personellerin bakım onarımları yapılacak. Dış cephelerde kirlenmiş, yosunlanmış bölümlerin uygun metotlarla temizliği yapılacak. Eksilen, yok olan, kırılan taşlar tedarik edilecek ve onarılacak. 

HAYDARPAŞA 106 YILDIR AYAKTA 

Haydarpaşa Gar Binası 2. Abdülhamid vaktinde yapıldı. Görkemli, dünyada ses getirecek bir yapı olmasına niyet edilerek Haydarpaşa Garı'nın yapımı için dünyanın dört bir yanından en başarılı mimarların katıldığı bir yarışmayla meydana geldi. Titizlikle incelenen projeler arasında iki Alman mimarın sunumu üzerinde karar kılındı: Otto Ritter ve Helmuth Conu. Projeyi Anadolu Bağdat isimli bir Alman şirketi üstlendi. Almanya ve İtalya'dan yüzün üzerinde usta İstanbul'a getirildi. 30 Mayıs 1906'da başlayan çalışmalar 19 Ağustos 1908'de bitirdi ve görkemli bir merasimle Haydarpaşa garı hizmete açıldı 

19.08.2014 / Kaynak Yeni Şafak 

v
Copyright © 2014, All Rights Reserved